Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 200,00 zł.

Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami:

tel: 576698919

e-mail: zamowienia@esencjesmaku.pl

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Promocje
New England IPA 14°BLG
New England IPA 14°BLG
65,95 zł 49,00 zł
szt.
FM42 Stare nadreńskie Fermentum Mobile
FM42 Stare nadreńskie Fermentum Mobile
24,00 zł 12,00 zł
szt.
Porady - warzenie piwa

Warzenie piwa w domu – przepisy i porady

Hobby, jakim jest warzenie piwa w domu to nasza prawdziwa pasja! Chcemy się nią dzielić z klientami sklepu Esencje Smaku oraz przekazywać im zebraną przez lata wiedzę. W tym celu przygotowaliśmy dla Was zestaw porad, które pomogą Wam w trakcie domowej produkcji alkoholi. Początkujących, jak i tych bardziej doświadczonych piwowarów, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności, gorąco zachęcamy do zapoznania się z poniższymi instrukcjami, drobiazgowo przedstawiającymi poszczególne etapy warzenia piwa z brewkitu (nachmielonego ekstraktu słodowego) oraz ze słodów. Miłej lektury!

Instrukcja warzenia piwa z brewkitu/nachmielonego ekstraktu słodowego

Korzystając z zestawu sprzętu ES Classic, w szybki i prosty sposób uwarzysz w domu swoje własne piwo, którego smak i jakość mile Cię zaskoczą. Będzie to możliwe dzięki użyciu najwyższej jakości gotowego nachmielonego ekstraktu słodowego, czyli brewkitu. Aby piwo dostarczyło niezapomnianych doznań smakowych, wystarczy podczas jego przygotowywania trzymać się poniższych zasad.

Przygotowanie (1h):

 1. Umyj i zdezynfekuj fermentor, pokrywkę i packę przy pomocy nadwęglanu sodu, OXY (lub innego środka przeznaczonego do odkażania) według instrukcji.
 2. Torbę lub puszkę z zawartością wstaw do gorącej wody na 15 minut w celu zmiękczenia ekstraktu.
 3. Ostrożnie przetnij torbę i z suchej kieszeni wyciągnij saszetkę z drożdżami, a następnie wlej ekstrakt do piwa do przygotowanego i czystego fermentora.
 4. Dolej 3 litry zagotowanej wody i dodaj 1 kilogram glukozy lub cukru (jako gorszy zamiennik). Następnie zamieszaj do rozpuszczenia.
 5. Uzupełnij fermentor wodą bieżącą do uzyskania objętości 23 l i ponownie wymieszaj.
 6. Przyklej termometr paskowy do fermentora na suchą powierzchnię i pozostaw całość na 10 minut do ustabilizowania temperatury.
 7. W temperaturze nieco poniżej 26°C dodaj drożdże z torebki i mocno zamieszaj (około 3-4 min - napowietrzenie brzeczki).
 8. Zainstaluj rurkę fermentacyjną z wodą w pokrywie i zamknij szczelnie wiadro.

Fermentacja:

 1. Pozostaw fermentor na 10 dni w czystym miejscu, ustawiając go na zmywalnej powierzchni (przez pierwsze 2 dni może wystąpić kipienie). W siódmym dniu fermentacji należy dodać pastylki chmielowe z załączonej torebki (nie mieszać!) - dochmielanie na zimno - jeśli dany zestaw z brewkitu je zawiera. Przez okres fermentacji należy zapewnić piwu stałą temperaturę od 18 do 23°C. Jest ona bardzo ważna dla jego jakości i zapewnienia odpowiedniej fermentacji. Temperatura poniżej 18°C spowolni fermentację, a 15 °C całkowicie ją zatrzyma. Natomiast temperatura powyżej 25°C wpływa negatywnie na jakość piwa. Jej codzienne sprawdzanie jest bardzo ważne. Warto także upewnić się czy w nocy nie jest w tym miejscu zbyt chłodno. Przez cały ten okres fermentor otwórz tylko na krótką chwilę podczas dochmielania. Należy też zwrócić uwagę na to, aby w rurce fermentacyjnej zawsze była woda.

Butelkowanie:

 1. Po dziesięciu dniach spróbuj swojego piwa albo posłuż się cukromierzem. Jeśli jest słodkie oznacza to, że fermentacja jeszcze się nie zakończyła, ponieważ twoja temperatura ważenia była zbyt niska i musisz zostawić je jeszcze w fermentorze. Upewnij się, że temperatura jest wyższa niż 20°C i spróbuj piwa ponownie za dwa dni. Proces rozlewania do butelek musi nastąpić w momencie, gdy piwo nie jest już słodkie!
 2. Przed rozlewem zdezynfekuj butelki, a następnie wsyp do niej odmierzoną przy pomocy miarki odpowiednią ilość cukru lub glukozy. Dokładne odmierzenie jest bardzo ważne. Jeśli nie masz miarki, wsyp na butelkę 0,5l jedną łyżeczkę do herbaty. Zbyt mała ilość nie nagazuje odpowiednio piwa, a zbyt duża może nawet rozsadzić butelkę! Są to tzw. granaty. Przelewaj piwo do butelek przy pomocy rurki, (pozostawiając 5cm wolnego miejsca w szyjce butelki!) ostrożnie aby nie wlać osadu, tylko czyste piwo.
 3. Po zakapslowaniu zwróć uwagę, czy cukier/glukoza rozpuściły się w piwie (potrząśnij odwróconą butelką) i przechowuj je w ciepłym miejscu (23-28°C) przez 5-7 dni, następnie przenieś je w ciemne i chłodne miejsce w celu sklarowania na kolejne 5-7 dni.
 4. Po wyklarowaniu piwo jest gotowe do spożycia. Serwujemy chłodne, wylewając na raz bardzo ostrożnie z butelki, unikając fusów (naturalny osad z dna butelki). Jeśli piwo jest płaskie w smaku to oznacza, że było zbyt długo w fermentorze. W tym przypadku przenieś butelki do ciepłego miejsca (25-28 °C) na 5-7 dni. W celu zawieszenia drożdży co kilka dni odwracaj i okręcaj delikatnie butelki. Po tym okresie jakość piwa znacznie się poprawi.

Instrukcja warzenia piwa ze słodów

Instrukcja zakłada korzystanie z zestawu sprzętu ES Beer Geek do produkcji browaru domowego. Do zacierania potrzebujesz:

 • ok. 8 godzin wolnego czasu,
 • kuchni na wyłączność,
 • garnka o pojemności co najmniej 30 l,
 • drugiego garnka o pojemności 20 l (nie jest on konieczny, ale ułatwia zadanie),
 • wspomnianego zestawu ES Beer Geek lub dwóch fermentorów o pojemności 33 l,
 • długiej łyżki/mieszadła,
 • termometru laboratoryjnego,
 • jodowego wskaźnika skrobi,
 • zestawu słodów,
 • wanny, chłodnicy zanurzeniowej albo płytowego wymiennika ciepła
 • oraz trochę cierpliwości.

Proces zacierania składa się z tzw. przerw. Wodę albo zacier (woda+słód) należy podgrzać do określonej w instrukcji temperatury i utrzymać w tej temperaturze przez określony czas, mieszając co 5-10 minut, aby równomiernie rozłożyć temperaturę w zacierze. Do filtracji i wysładzania potrzebny jest fermentor z kranikiem i filtratorem z oplotu, miarka/naczynie z rączką o pojemności 0,5-2 l oraz mały talerzyk (ewentualnie durszlak).

Najczęściej popełniane błędy:

- zacieranie słodów innych niż pszeniczny i żytni w temperaturach poniżej 55°C (rozkłada białka i negatywnie wpływa na pianę w piwie);

- zbyt wczesne podgrzanie zacieru do 70°C (uszkadza enzymy pracujące w temp. 60-68°C);

- zbyt wczesne podgrzanie zacieru do 80°C (uszkadza enzymy pracujące w temp. 70-78°C);

- podgrzanie zacieru powyżej 80°C (ze słodu uwalniają się garbniki, które nadają nieprzyjemny posmak);

- brak próby jodowej (nierozłożona skrobia wpłynie niekorzystnie na smak piwa i sprawi, że piwo będzie mętne).

Zacieranie

Wlej 3,5 l wody na każdy 1 kg sumy słodów do garnka z grubszym dnem o pojemności co najmniej 30 l. Podgrzewaj wodę zgodnie z sekcją „Zacieranie”. Dodanie słodu obniża temperaturę wody, dlatego podgrzej ją o 1-2°C więcej niż temperatura „przerwy”. Pamiętaj o częstym mieszaniu zacieru podczas podgrzewania, aby uniknąć przypalenia słodu.

Próba jodowa

Wylej odrobinę brzeczki na biały talerzyk (możliwie bez młóta i innych cząstek stałych - mogą zafałszować wynik), a następnie nakrop jodowy wskaźnik skrobi. Jeśli próba jest negatywna (wskaźnik skrobi nie zmienia koloru), można podgrzać zacier do 78°C.

 Filtracja i wysładzanie

Po zakończeniu zacierania przełóż zacier do fermentora przeznaczonego do filtracji. Odczekaj 15-45 minut aż młóto opadnie i ułoży naturalną warstwę filtracyjną. W międzyczasie podgrzej 16 litrów wody do wysładzania do temp. 78°C. Po ułożeniu się młóta weź naczynie z rączką i zacznij upuszczać do niego brzeczkę. Najpierw otwórz kranik na pełną przepustowość i zlej ok. 200-300 ml najbardziej mętnego zacieru. Zmniejsz przepływ do prawie najmniejszego możliwego i zlej jeszcze 2-4 l. W międzyczasie kontroluj mętność upuszczanej brzeczki. Zbyt mętny zacier odlewaj delikatnie z powrotem do fermentora. Jeśli brzeczka się wyklaruje albo osiągnie zadowalającą klarowność (piwa pszeniczne i żytnie mogą być mętniejsze) kontynuuj zlewanie brzeczki do umytego garnka o pojemności co najmniej 30 l (użytego wcześniej do zacierania).

Kiedy w fermentorze do filtracji w zacierze zacznie być widoczne młóto połóż na jego wierzchu na środku delikatnie talerzyk i powoli wlewaj na niego podgrzaną do 78°C wodę. Woda nie powinna mieszać się z brzeczką, a znajdować się nad nią, tworząc coś w rodzaju tłoka. Alternatywnie dla talerzyka wodę możesz wlewać do fermentora do filtracji przez durszlak z niedużej wysokości, tworząc tzw. deszczownicę. W piwach pszenicznych i żytnich korzystne może być wlewanie wody z wyższej wysokości, aby zruszyć szary osad, znajdujący się na wierzchu młóta, który może blokować filtrację. Utrzymuj poziom wody nad młótem na poziomie 4-5 cm. Kiedy cała podgrzana do 78°C woda zostanie już wlana do kadzi filtracyjnej i z kranika przestanie lecieć ciecz, należy go zakręcić, a garnek z filtratem umieścić na dużym ogniu i podgrzewać do wrzenia.

Chmielenie

Kiedy woda będzie już wrzeć, zacznij liczyć czas gotowania i postępuj zgodnie z dalszymi instrukcjami przy stosowanych chmielach. Chmielić można, wrzucając chmiel bezpośrednio do wrzącej brzeczki (skutkiem jest trochę większa strata objętości brzeczki) albo w muślinowym woreczku (co spowalnia przenikanie olejków chmielowych i konieczne może być użycie większej ilości chmielu albo dłuższe gotowanie).

 Chłodzenie

Po gotowaniu brzeczkę trzeba jak najszybciej schłodzić do temp. 20-25°C (w zależności od temperatur pracy drożdży). Można to zrobić w wannie napełnionej zimną wodą, chłodnicą zanurzeniową albo wymiennikiem ciepła. W przypadku braku wyżej wymienionych brzeczkę można chłodzić przez studzenie na zewnątrz, ale istnieje podwyższone ryzyko jej zakażenia.

 Przelanie i napowietrzanie

Schłodzoną brzeczkę przelej znad osadu powstałego po chmieleniu bezpośrednio z garnka do fermentora. Zamknij wieczko fermentora i kołysz fermentorem, żeby napowietrzyć brzeczkę, co wspomaga rozrost drożdży. Następnie dodaj drożdże.

 Fermentacja

Fermentacja burzliwa trwa zazwyczaj 5-7 dni. Po fermentacji burzliwej piwo zlej na fermentację cichą do drugiego fermentora na kolejne 5-14 dni.

 Butelkowanie

Butelkuj, dodając wyżej podaną ilość surowca do re-fermentacji (nagazowania). Można dodawać surowiec w postaci stałej albo syropu (rozpuszczone w wodzie), odmierzając porcje do każdej butelki albo całość syropu mieszając w piwie. Zabutelkowane piwo pozostawić na 3-7 dni w temperaturze pokojowej (piwa jasne) lub dłużej – 7-14 dni (piwa ciemne). Po re-fermentacji piwa przenieś w miejsce o obniżonej temperaturze (10-16°C).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl