Masz 0 rzecz(y) w koszyku

Razem: 0,00 zł do kasy
wyszukiwarka zaawansowana
Producenci
Newsletter
Świeże info o nowościach i przecenach!
Przepisy i porady - piwo

Instrukcja warzenia piwa z brewkitu / nachmielonego ekstraktu słodowego

(Zestaw sprzętu - ES Classic)

W szybki i prosty sposób uwarzysz w domu swoje własne piwo, którego smak i jakość mile Cię zaskoczą. Jest to możliwe dzięki użyciu najwyższej jakości gotowego nachmielonego ekstraktu słodowego - brewkitu. Aby piwo dostarczyło niezapomnianych doznań wystarczy, aby podczas przygotowywania trzymać się poniższych porad.


Przygotowanie (1h):
1. Umyj i zdezynfekuj fermentor, pokrywkę i packę przy pomocy nadwęglanu sodu, OXY (lub innego środka przeznaczonego do odkażania) według instrukcji.
2. Torbę/puszkę z zawartością wstaw do gorącej wody na 15 minut w celu zmiękczenia ekstraktu.
3. Ostrożnie przetnij torbę, i z suchej kieszeni wyciągnij saszetkę z drożdżami następnie wlej ekstrakt do fermentora.
4. Dolej 3L zagotowanej wody i dodaj 1 kg glukozy lub cukru (jako gorszy zamiennik) następnie zamieszaj do rozpuszczenia.
5. Uzupełnij fermentor wodą bieżącą do uzyskania objętości 23 l i ponownie zamieszaj.
6. Przyklej termometr paskowy do fermentora (na suchą powierzchnię), pozostaw  całość na 10 minut do ustabilizowania temperatury.
7. W temperaturze nieco poniżej 26 °C dodaj drożdże z torebki i mocno zamieszaj ( około 3-4 min - napowietrzenie brzeczki). 
8. Zainstaluj rurkę fermentacyjną z wodą w pokrywie i zamknij szczelnie wiadro.


Fermentacja:
9. Pozostaw fermentor na 10 dni w czystym miejscu, ustawiając go na zmywalnej powierzchni (przez pierwsze 2 dni może wystąpić kipienie). W 7 dniu fermentacji należy dodać pastylki chmielowe z załączonej torebki (nie mieszać!) - dochmielanie na zimno - jeśli dany zestaw z brewkitu je zawiera. Przez  okres fermentacji należy zapewnić piwu stałą temperaturę 18 - 23 °C. Jest bardzo ważna dla jego jakości i zapewnienia odpowiedniej fermentacji. Temperatura poniżej 18 °C spowolni fermentację, a 15 °C całkowicie ją zatrzyma. Natomiast temperatura powyżej 25 °C wpływa negatywnie na jakość piwa. Codzienne jej sprawdzanie jest bardzo ważne, upewnijmy się też, czy w nocy nie jest w tym miejscu zbyt chłodno.
Przez ten okres fermentor otworzyć tylko na krótką chwilę podczas dochmielania.

Należy też zwrócić uwagę aby w rurce fermentacyjnej zawsze była woda.


Butelkowanie:
10. Po 10 dniach spróbuj swoje piwo (jeśli posiadasz posłuż się cukromierzem), jeśli jest słodkie oznacza to, że fermentacja jeszcze się nie zakończyła, ponieważ twoja temperatura ważenia była zbyt niska i musisz zostawić je jeszcze w fermentorze. Upewnij się, że temperatura jest wyższa niż 20 °C i spróbuj piwo za 2 dni. Proces rozlewania do butelek musi nastąpić w momencie gdy piwo nie jest już słodkie!
11. Przed rozlewem zdezynfekuj butelki. Przed zalaniem butelki wsyp do niej odmierzoną przy pomocy miarki odpowiednią ilość cukru lub glukozy. Odmierzenie dokładnej ilości jest bardzo ważne. Jeśli nie masz miarki wsyp na butelkę 0,5 L 1 łyżeczkę do herbaty. Zbyt mala ilość nie nagazuje odpowiednio piwa, zbyt duża może rozsadzić butelkę! Są to tzw. granaty. Przelewaj piwo do butelek przy pomocy rurki, (pozostawiając 5 cm wolnego miejsca w szyjce butelki!) ostrożnie aby nie wlać osadu, tylko czyste piwo.
12. Po zakapslowaniu, zwróć uwagę, czy cukier/glukoza rozpuściły się w piwie (potrząśnij odwróconą butelką) i przechowuj je w ciepłym miejscu (23-28 °C) przez 5-7 dni, następnie przenieś je w ciemne i chłodne miejsce w celu sklarowania na kolejne 5-7 dni.

13. Po wyklarowaniu piwo jest gotowe do spożycia. Serwujemy chłodne, wylewając na raz bardzo ostrożnie z butelki, unikając fusów (naturalny osad z dna butelki). Jeśli piwo jest płaskie w smaku to oznacza, że było zbyt długo w fermentorze. W tym przypadku przenieś butelki do ciepłego miejsca (25-28 °C) na 5-7 dni. Co kilka dni odwracaj i okręcaj delikatnie butelki w celu zawieszenia drożdży. Po tym okresie jakość piwa znacznie się poprawi.

 

Instrukcja warzenia piwa ze słodów

(Zestaw sprzętu ES Uniwesalny - browar domowy)
 
Do zacierania potrzebujesz: ok. 8 godzin wolnego czasu, kuchnię na wyłączność, garnka o pojemności co najmniej 30 L, najlepiej drugi garnek o pojemności 20 L - niekoniecznie, ale ułatwia zadanie. Zestaw ES Uniwersalny lub co najmniej dwa fermentory o pojemności 30 L, długą łyżkę/mieszadło, termometr laboratoryjny, jodowy wskaźnik skrobi. Zestaw słodów wannę lub chłodnicę zanurzeniową albo płytowy wymiennik ciepła oraz trochę cierpliwości.
 
Zacierania składa się z tzw. przerw. Wodę albo zacier (woda+słód) należy podgrzać do określonej w instrukcji temperatury i utrzymać w tej temperaturze przez określony czas, mieszając co 5-10 minut (aby równomiernie rozłożyć temperaturę w zacierze).
 
Do filtracji i wysładzania potrzebny jest fermentor z kranikiem i filtratorem z oplotu, miarka/naczynie z rączką o pojemności 0,5 - 2 L, mały talerzyk (ewentualnie durszlak zamiast talerzyka). 
 
Najczęściej popełniane błędy:
- zacieranie słodów innych niż pszeniczny i żytni w temperaturach poniżej 55 st. C(rozkłada białka i negatywnie wpływa na pianę w piwie);
- zbyt wczesne podgrzanie zacieru do 70 st. C (uszkadza enzymy pracujące w temp. 60-68 st. C);
- zbyt wczesne podgrzanie zacieru do 80 st. C (uszkadza enzymy pracujące w temp. 70-78 st. C);
- podgrzanie zacieru powyżej 80 st. C (ze słodu uwalniają się garbniki, które nadają nieprzyjemny posmak);
- brak próby jodowej (nierozłożona skrobia wpłynie niekorzystnie na smak piwa i sprawi, że piwo będzie mętne).
 
Zacieranie
Wlej 3,5 L wody na każdy 1 kg sumy słodów do garnka z grubszym dnem o pojemności co najmniej 30 L. Podgrzewaj wodę zgodnie z sekcją „Zacieranie”. Dodanie słodu obniża temperaturę wody, dlatego podgrzej ją o 1-2 st. C więcej niż temperatura „przerwy”. Pamiętaj o częstym mieszaniu zacieru podczas podgrzewania, aby uniknąć przypalenia słodu. 
 
Próba jodowa
Na biały talerzyk wylać odrobinę brzeczki (możliwie bez młóta i innych cząstek stałych - mogą zafałszować wynik). Nakropić jodowy wskaźnik skrobi. Jeśli próba jest negatywna(wskaźnik skrobi nie zmienia koloru) można pogrzać zacier do 78 st. C.
 
Filtracja i wysładzanie
Po zakończeniu zacierania przełóż zacier do fermentora przeznaczonego do filtracji. Odczekaj 15-45 minut aż młóto opadnie i ułoży naturalną warstwę filtracyjną. W międzyczasie podgrzej do temp. 78 st. C 16 litrów wody do wysładzania. Po ułożeniu się młóta weź naczynie z rączką i zacznij upuszczać do niego brzeczkę. Najpierw otwórz kranik na pełną przepustowość i zlej ok. 200-300ml najbardziej mętnego zacieru. Zmniejsz przepływ do prawie najmniejszego możliwego i zlej jeszcze 2-4 litry. W międzyczasie kontroluj mętność upuszczanej brzeczki. Zbyt mętny zacier odlewaj delikatnie z powrotem do fermentora. Jeśli brzeczka się wyklaruje, albo osiągnie zadowalającą klarowność(piwa pszeniczne i żytnie mogą być mętniejsze) kontynuuj zlewanie brzeczki do umytego garnka o pojemności co najmniej 30 L (użytego wcześniej do zacierania). Kiedy w fermentorze do filtracji w zacierze zacznie być widoczne młóto połóż na jego wierzchu na środku delikatnie talerzyk i powoli wlewaj na niego podgrzaną do 78 st. C wodę. Woda nie powinna mieszać się z brzeczką, a znajdować się nad nią, tworząc coś w rodzaju tłoka. Alternatywnie dla talerzyka wodę możesz wlewać do fermentora do filtracji przez durszlak z niedużej wysokości, tworząc tzw. deszczownicę. W piwach pszenicznych i żytnich korzystne może być wlewanie wody z wyższej wysokości, aby zruszyć szary osad, znajdujący się na wierzchu młóta (osad może blokować filtrację). Utrzymuj poziom wody nad młótem na poziomie 4-5 cm. Kiedy cała podgrzana do 78 st. C woda zostanie już wlana do "kadzi filtracyjnej” i z kranika przestanie lecieć ciecz, należy zakręcić kranik i garnek z filtratem umieścić na dużym ogniu i podgrzewać do wrzenia.
 
Chmielenie
Kiedy woda zacznie wrzeć należy zacząć liczyć czas gotowania i postępować zgodnie z instrukcjami przy stosowanych chmielach. Chmielić można wrzucając chmiel bezpośrednio do wrzącej brzeczki (skutkiem jest trochę większa strata objętości brzeczki) albo w muślinowym woreczku(spowalnia przenikanie olejków chmielowych i konieczne może być użycie większej ilości chmielu albo dłuższe gotowanie).
 
Chłodzenie
Po gotowaniu brzeczkę trzeba jak najszybciej schłodzić do temp. 20-25 st.C (w zależności od temperatur pracy drożdży). Można to zrobić w wannie napełnionej zimną wodą, chłodnicą zanurzeniową, albo wymiennikiem ciepła. W przypadku braku w/w brzeczkę można chłodzić przez studzenie na zewnątrz, ale istnieje podwyższone ryzyko zakażenia brzeczki. 
 
Przelanie i napowietrzanie
Schłodzoną brzeczkę przelać znad osadu powstałego po chmieleniu bezpośrednio z garnka do fermentora. Zamknąć wieczko fermentora i kołysać fermentorem, żeby napowietrzyć brzeczkę (wspomaga rozrost drożdży). Dodać drożdże. 
 
Fermentacja
Fermentacja burzliwa trwa zazwyczaj 5-7 dni. Po fermentacji burzliwej piwo zlać na fermentację cichą do drugiego fermentora na kolejne 5-14 dni. 
 
Butelkowanie
Butelkować dodając wyżej podaną ilość surowca do re-fermentacji (nagazowania). Można dodawać surowiec w postaci stałej albo syropu (rozpuszczone w wodzie) i dodać odmierzone porcje do każdej butelki albo całość syropu wymieszać w piwie. Zabutelkowane piwo pozostawić na 3-7 dni w temperaturze pokojowej (piwa jasne), 
7-14 dni (piwa ciemne). Po re-fermentacji piwa przenieść w miejsce o obniżonej temperaturze (10-16 st. C).
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl